Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego warto zacząć biegać?

2016-04-29
Dlaczego warto zacząć biegać?

Bieganie jest jedną z najprostszych form aktwności fizycznej, oraz w większości przypadków najlepszym sposobem na zachowanie zdrowia.

Jakie korzyści daje regularne bieganie?

Regularne treningi pozytywnie wpływają na nasz organizm i dają wiele korzyści. Dzieki bieganiu odczujesz przypływ energii, siły, lepszej koncentracji, oraz ogólną poprawę samopoczucia. Jest to także świetny sposób na utrzymanie smukłej sylwetki lub utratę zbędnych kilogramów.

To dopiero początek listy benefitów płynących z biegania!

Wpływ biegania na nasz organizm

Bieganie poprawia wydolność organizmu - dzięki regularnym treningom popawisz swoją ogólną kondycję i wytrzymałość, oraz poczujesz przypływ energii.

Bieganie również pozytywnie wpływa na cały układ oddechowy.

Badania wykazały, że intensywne treningi korzystnie wpływają na mineralizację kości i przeciwdziałają osteoporozie. Dzieki bieganiu wzmocnisz również stawy.

Bieganie poprawia samopoczucie i redukuje stres

Podczas biegania nasz organizm produkuje zwiekszone ilości tzw. hormonów szczęścia. Dzięki ich działaniu odczuwamy radość, mamy dobry humor, jesteśmy zrelaksowani i ogólnie lepsze samopoczucie. Biegacze są także pewniejsi siebie, bardziej wytrwali. To nie wszystko, dzieki bieganiu nasz mózg jest lepiej dotleniony, dzięki czemu lepiej nam się myśli i mamy lepszą koncentrację.

Bieganie może być formą relaksu i sposobem na stres.

Dzięki bieganiu utrzymasz smukłą sylwetkę

Jeżeli chcesz utrzymać szczupłą sylwetkę bieganie jest dobrym wyborem - jest to najskuteczniejszy sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów ? bieganie spala kalorie najszybciej spośród wszystkich sportów.

Zasady zdrowego biegania

Zanim zaczniesz biegać musisz wiedzieć, że bieganie jest sportem i jak w każdym innym sporcie tak i tutaj narażony jesteś na kontuzje. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, powinieneś poznać kilka podstawowych zasad bezpiecznego biegania:

  1. Na początku przygody z bieganiem warto skonsultować się z lekarzem. Jeżeli chorujesz lub zażywasz leki jest to konieczością.
  2. Pamiętaj o prawidłowej rozgrzewce przed każdym biegiem.
  3. Bądź cierpliwy. Stopniowo zwiększaj czas treningu i dystans. Nie próbuj przebiec maratonu za pierwszym razem.
  4. Zadbaj o prawidłową technikę biegu ? wyprostuj się, patrz przed siebie, ręce powinny być zgięte pod kątem prostym i poruszać się w rytm kroków.
  5. Zawsze pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu organizmu.
  6. Strój do biegania nie powinien krępować ruchów i nie być zbyt obcisły. Biegaj tylko w wygodnym sportowym obuwiu.
  7. Postaw sobie cel i staraj się go zrealizować. Staraj się biegać regularnie.
  8. Pamiętaj o odpowiednim odpoczynku po treningu, nie przeciążaj organizmu.
Jak zacząć biegać?

Czego potrzebujesz żeby zacząć biegać?

Wydawać by się mogło, że wystarczy założyć tenisówki i już można biec. Nie do końca, bowiem znacznie łatwiej będzie Ci rozpocząć kolejny trening nie mając na ciele otarć od niewygodnej odzieży, lub pęcherzy na nogach.

Komfort podczas treningu jest sprawą kluczową.

Dobierając odzież do biegania musimy zadbać o to, aby nie krępowała naszych ruchów, oraz żeby była lekko luźniejsza. Idealnie byłoby zainwestować w odzież termoaktywną, która dużo skuteczniej odprowadza pot, jest bardziej przewiewna i ma małą liczbę szwów, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia otarć.

Jeżeli chodzi o obuwie należy zadbać o dobrą amortyzację. Buty powinny być przedewszystkim wygodne i dopasowanie do stopy. Warto tutaj zainwestować w dobrą sportową markę.


Niniejszy artykuł nie jest poradą lekarską i za taką nie powinien być uznawany.

Jak zacząć biegać?
Ikona Facebook
pixel