SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak dobrać rękawice bramkarskie

2016-05-19
Jak dobrać rękawice bramkarskie

Jak dobrać rękawice bramkarskie

Można śmiało powiedzieć, że wynik meczu, zwycięstwo lub porażka, leży w rękach bramkarza. Jego rola na boisku jest zdecydowanie najbardziej wymagającą, jednocześnie wiąże się z olbrzymią odpowiedzialnością, bowiem każdy błąd może zadecydować o wyniku spotkania.

Rękawice bramkarskie, to obok butów piłkarskich (przeczytaj także Wkręty, lanki, halówki, czy turfy? Podpowiadamy, jak dobrać buty piłkarskie odpowiednio do nawierzchni), najważniejszy element sprzętu każdego bramkarza. Ich zadaniem jest zapewnienie bramkarzowi komfortu, oraz pewności chwytu w kontaktach z piłką.

Jak zatem dobrać odpowiednie rękawice bramkarskie, na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze, oraz jak o nie dbać, aby służyły nam jak najdłużej. W tym artykule przeczytacie także o niektórych technologiach stosowanych w profesjonalnych rękawicach bramkarskich.

Technologia w służbie bramkarzy

Co współczesna technologia może zaoferować bramkarzom? Jak się okazuje wiele obecnie produkowanych rękawic bramkarskich wzbogacanych jest w rozwiązania, w pewnym stopniu ułatwiające bramkarzom łapanie piłek zapewniając lepszy, pewniejszy chwyt, inne podwyższające komfort użytkowania, czy tłumienie wstrząsów, ale są też takie zapobiegające kontuzjom.

Technologia fingersave

W palcach rękawic umieszczane są specjalne wkładki z tworzywa sztucznego, dające opór przy ich odginaniu. Takie rozwiązanie umożliwia skuteczniejsze chwytanie, trzymanie i rzucanie piłki, ale także zmniejsza ryzyko kontuzji palców, uniemożliwiając ich nadmierne wygięcie.

Materiał oddychający pomiędzy palcami

Dzięki zastosowaniu specjalnego materiału zapewniającego lepsza cyrkulację powietrza wewnątrz rękawicy, ręka mniej się poci i zapewnia wyższy komfort podczas gry.

Pianka na ściągaczu

W wielu modelach rękawic bramkarskich znaleźć można piankę zastosowaną również na ściągaczu rękawicy ? po jej wewnętrznej stronie. Jest to bardzo przydatny patent ułatwiający utrzymanie nieczysto złapanych piłek.

Pianka na kciuku i palcach

W rękawicach typu rollfinger znaleźć można lateksową piankę, która otacza niektóre palce, np. kciuk, oraz mały i wskazujący palec. Takie rozwiązanie zwiększa powierzchnię chwytną rękawic, oraz zapewnia lepszą stabilizację.

Rękawice bramkarskie meczowe

Na co zwracać uwagę przy wyborze rękawic bramkarskich?

Przy wyborze rękawic bramkarskich należy zwrócić uwagę na takie cechy jak rozmiar, krój, czy rodzaj pianki zastosowanej na części chwytnej.

Jak prawidłowo wybrać rozmiar rękawic bramkarskich?

Najważniejszym kryterium podczas wyboru rękawic bramkarskich jest ich rozmiar. Przy wyborze rękawic należy zadbać o prawidłowe dopasowanie do ręki biorąc pod uwagę zarówno ich rozmiar jak i krój.

Rękawice zbyt luźne, będą powodowały dyskomfort podczas gry, oraz utrudniały łapanie piłki. Z kolei zbyt małe rękawice mogą ograniczać chwyt, oraz będą szybciej się niszczyć, ponieważ narażone są na większe naprężenia materiałów.

Ustalenie prawidłowego rozmiaru rękawic nie jest trudne ale należy pamiętać o tym, że rozmiary rękawic pochodzących od różnych producentów mogą się nieznacznie różnić.

Jak dokonać pomiaru ręki

Do wykonania pomiaru ręki potrzebny będzie centymetr krawiecki.

Aby zmierzyć obwód dłoni, owiń centymetr tuż poniżej kostek, tak jak jest to pokazane na poniższym obrazku.

Zmierz obie dłonie. Jeżeli pomiary się różnią, należy zamówić większą parę rękawic.

Rękawice bramkarskie powinny być co najmniej półtora centymetra większe od dłoni, dlatego do otrzymanych wymiarów powinieneś dodać około 2,5cm (nie więcej).

Tabela jak bobrać rozmiary rekawic bramkarskich

Krój

Krój rękawicy jest kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze rękawic bramkarskich. Rękawice bramkarskie, ze względu na swój krój, możemy podzielić na 3 główne grupy: flat, rollfinger, oraz negative cut.

Rękawice bramkarskie typu FLAT

Flat to płaski, albo inaczej klasyczny krój rękawic bramkarskich. Rękawice w tym kroju przeznaczone są głównie dla początkujących i ?okazjonalnych? bramkarzy. Jest to najprostszy typ rękawic, przez to często również najtańszy. Ich powierzchnia chwytna zbliżona jest do tej, którą oferuje dłoń bez rękawicy.

Rękawice typu flat posiadają widoczne zewnętrzne szwy łączące piankę z bocznymi panelami rękawicy. Rękawice w tym kroju charakteryzują się wysoką trwałością.

Rękawice bramkarskie typu ROLLFINGER

W rękawicach typu rollfinger niektóre palce są dodatkowo obszyte pianką, aby zwiększyć obszar chwytny. Ten rodzaj rękawic bramkarskich jest bardzo wygodny, a pianka wokół palców zwiększa stabilizację i ułatwia utrzymanie piłki w rękach w trudnych sytuacjach.

Rękawice bramkarskie typu NEGATIVE CUT

Rękawice bramkarskie w kroju negative cut (NC) charakteryzują się szwem łączącym pianki i panele boczne po stronie wewnętrznej. Ten rodzaj rękawic odznacza się najlepszym dopasowaniem do ręki, oraz zwiększoną powierzchnią chwytną. Są również bardzo wygodne. Ich największą wadą jest podatność na uszkodzenia mechaniczne, spowodowana dużymi naprężeniami materiałów na palcach.

Jakie rękawice bramkarskie wybrać?

Dla początkującego bramkarza najlepszym wyborem będą rękawice w kroju typu flat. Jest to dobry wybór ze względu na stosunkowo niską cenę, niski wskaźnik ścieralności lateksu oraz dużą wytrzymałość.

Następnie można wypróbować rękawice typu rollfinger. Te rękawice są niestety droższe, ale za to oferują wyższy komfort użytkowania i będą lepiej sprawdzać się w trudnych sytuacjach.

Profesjonaliści stawiają na rękawice w kroju negative cut, niestety są to najdroższe modele, wzbogacane dodatkowo w wiele różnych systemów, co niektórym może przeszkadzać.

Pianki lateksowe

Wszystkie rękawice bramkarskie, po swojej wewnętrznej stronie, na tak zwanej części chwytnej, pokryte są materiałem zwiększającym przyczepność do piłki ? pianką lateksową. Jej jakość, oraz grubość są istotną cechą przy wyborze rękawic bramkarskich.

Rodzaj zastosowanej na rękawicach pianki może mieć wpływ na grę w różnych warunkach pogodowych. Struktura zewnętrzna, oraz gęstość lateksu wpływa na jego ścieralność. Im bardziej porowata jest zewnętrzna warstwa pianki, tym bardziej jest ona wytrzymała na uszkodzenia.

Rękawice bramkarskie z pianką typu soft

Rękawice z zastosowaną pianką typu soft są idealnym wyborem dla początkujących bramkarzy.

Rękawice z tym typem pianki, to stosunkowo niedrogie modele z bardzo chwytną, gładką pianką, która jest również dosyć odporna na ścieranie i uszkodzenia.

Rękawice bramkarskie z pianką typu supersoft

Bardzo miękkie i jednocześnie dość delikatne pianki z dużą podatnością na ścieranie. Nie są to rękawice polecane początkującym.

Doskonale sprawdzą się w suchych warunkach, na naturalnych boiskach.

Rękawice bramkarskie z dużą domieszką lateksu naturalnego

Są to najdroższe modele rękawic bramkarskich, przeznaczone dla profesjonalnych bramkarzy. Ze względu na dużą zawartość lateksu naturalnego na powierzchni chwytnej rękawicy, zapewniają najlepszą chwytność zarówno w suchych jak i mokrych warunkach.

Pod względem ścieralności zbliżone są do typu supersoft.

Rękawice bramkarskie z pianką typu Aqua

Na trudne warunki pogodowe warto zaopatrzyć się w rękawice, które pełnie swoich możliwości osiągają przy kontakcie z wodą. Pianki typu Aqua, przeznaczone są właśnie na takie okoliczności.

Jak dbać o swoje rękawice bramkarskie?

Aby jak najdłużej zachować wszystkie właściwości rękawic należy odpowiednio o nie dbać.

Rękawic bramkarskich nie wolno prać w pralce.

Przede wszystkim nie możemy dopuścić do zaschnięcia brudu na piance. Po każdym użyciu rękawice należy przepłukać w letniej wodzie, a następnie powiesić do wyschniecia. Umytych rękawic nie wolno suszyć na grzejniku, piecu, używać suszarki, czy wystawiać na działanie słońca, ponieważ ?przesuszenie? rękawic sprawi, że lateks straci swoje właściwości - zacznie pękać i się kruszyć.

Na co stawiają profesjonaliści?

Najlepsi bramkarze świata największym zaufaniem obdarzyli takie firmy jak: Nike, Adidas, Puma, Reebok, Reusch, Select, czy Uhlsport.

W naszym sklepie internetowym znaleźć można bogaty wybór rękawic bramkarskich wykonanych z najwyższej jakości materiałów znanych i cenionych marek. Przejdź do sklepu →

Sprawdź wszystkie dostępne modele rękawic bramkarskich →

Ikona Facebook
pixel