Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Odzież termoaktywna - podnieś komfort treningów o 100%!

2016-06-14
Odzież termoaktywna - podnieś komfort treningów o 100%!

Jaka odzież do biegania ? jak podnieść komfort podczas treningów o 100%!

Bieganie jest jedną z najprostszych i najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Do biegania, poza własną motywacją i parą wygodnych sneakersów, właściwie nic więcej nie trzeba, czy na pewno?

Tak jak w każdym innym sporcie, tak również podczas biegania, gdy tylko zaczniemy się ruszać nasz organizm zacznie produkować pot, który sprawi, że zwykłe bawełniane ubrania szybko staną się mokre i ciężkie, zaczną nieprzyjemnie "oblepiać" nasze ciało i skutecznie wyziębiać nasz organizm.

Wybór odpowiedniej odzieży do biegania sprawi, że Twoje treningi staną się przyjemniejsze, dzięki niej zapomnisz o negatywnych skutkach pocenia się i poczujesz wyższy komfort podczas każdej aktywności fizycznej. Z tego krótkiego poradnika dowiesz się czym jest, jak działa i do czego służy odzież termoaktywna.

Czym jest odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna

Odzież termoaktywna, często zwana także odzieżą termiczną, lub potocznie "techniczną", to ubrania wykonane ze specjalnych materiałów syntetycznych, które znacznie lepiej odprowadzają pot i parę wodną ze skóry pozostawiając ją suchą, nawet podczas bardzo intensywnych treningów. Odzież termoaktywna znacznie lepiej utrzymuje naturalną ciepłotę ciała. Jej zadaniem jest ochrona ciała przed przegrzaniem, jak również wychłodzeniem organizmu. Odzież techniczna lepiej izoluje ciało przed trudnymi warunkami pogodowymi, jak wiatr, czy niskie temperatury, a zastosowany materiał termoaktywny sprawia, że nawet bardzo dobrze dopasowana odzież nie przykleja się do ciała, więc osoba ją nosząca nie odczuwa dyskomfortu.

Jak działa odzież termoaktywna

Koszulka termoaktywna dłużej pozostaje sucha i zarazem zapewnia suchość samej skóry. Duże, znajdujące się po wewnętrznej stronie materiału otwory skutecznie odprowadzają pot z powierzchni skóry, natomiast wierzchnia warstwa utrudnia wodzie dostęp do wnętrza materiału. Gdy pot jest odprowadzany na zewnątrz, przy skórze tworzy się cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co daje wrażenie komfortu cieplnego.

Odzież termoaktywna aby móc skutecznie odprowadzać wilgoć ze skóry musi spełniać trzy warunki:

  • musi posiadać dobrze rozwiniętą powierzchnię zewnętrzną (na zewnątrz musi być lekko "włochata?, dzięki temu powierzchnia schnięcia jest większa, a czas odparowywania wilgoci niższy),
  • musi być elastyczna, aby dobrze przylegać do powierzchni ciała,
  • musi posiadać porowatą strukturę, dzięki czemu wilgoć będzie wchłaniana wolniej niż jest ona odparowywana z jej powierzchni.

Co daje odzież termoaktywna. Zalety stosowania odzieży i bielizny termoaktywnej

Podsumowując, do najważniejszych zalet odzieży termoaktywnej należy zaliczyć:

  • Odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry. Odzież termoaktywna pozostaje sucha podczas całego treningu.
  • Zapewnienie izolacji termicznej. Chroni przed przenikaniem chłodnego powietrza do wewnątrz, oraz przed utratą ciepła na zewnątrz.
  • Swoboda ruchów i wygoda podczas noszenia. Odzież termoaktywna jest tak projektowana, aby miała możliwie jak najmniejszą ilość szwów, co znacząco zwiększa komfort jej noszenia, oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia otarć na skórze. Dzięki zastosowanym elastycznym materiałom dobrze dopasowuje się i przylega do ciała.
  • Dobrej jakości odzież termoaktywna, często jest wzbogacana w składniki niwelujące zapach potu.

Dlaczego odzież termoaktywna jest lepsza niż bawełniana

Odzież termoaktywna jest lepsza od bawełnianej głównie ze względu na dużo niższy wskaźnik wchłaniania wilgoci, przez co znacznie dłużej pozostaje sucha w porównaniu do bawełny, która jest w stanie pochłonąć (i zatrzymać) nawet 14 razy więcej cieczy.

Już po kilku kilometrach mokra bawełniana koszulka mocno będzie dawać się we znaki powodując spory dyskomfort. Znacznie szybciej także, będzie wychładzać nasz organizm, oraz zwiększać ryzyko przeziębienia.

Odzież termoaktywna dzięki swoim właściwościom jest bardziej higieniczna, oraz estetyczna ponieważ nie widać na niej plam potu.

Podsumowanie

Bieganie to sport niewymagający żadnego dodatkowego sprzętu (podstawą jest wybór odpowiedniego obuwia do biegania). Jeżeli chcesz podnieść komfort swoich treningów, to warto zainwestować w specjalną odzież biegową, której liczne zalety sprawią, że każda aktywność fizyczna stanie się przyjemnością.

Nosząc odzież termoaktywną możesz być pewny, że podniesie ona komfort Twoich treningów o 100%.

Odzież termoaktywna damska i męska →

Ikona Facebook
pixel