Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Poradnik początkującego biegacza, jakie buty do biegania?

2016-05-27
Poradnik początkującego biegacza, jakie buty do biegania?

Nie ma chyba biegacza, który nie zgodziłby się z twierdzeniem, że odpowiednie buty to podstawa udanych treningów. Wybór porządnych butów do biegania, komfort ich używania, to w zasadzie pierwszy krok w stronę rozpoczęcia, a później kontynuowania regularnych treningów, ponieważ ich wybór będzie wpływał na nasze samopoczucie podczas każdego treningu.

W sklepach dla biegaczy znaleźć można całe mnóstwo różnych modeli butów - od tych tanich, zupełnie nie nadających się do biegania, aż po markowe obuwie bogato wyposażone w różnorodne "technologie wspierające bieganie" znanych w sportowym świecie firm.

Jak znaleźć buty idealne dla siebie, co należy wziąć pod uwagę przy ich dobieraniu, oraz dlaczego już na samym początku warto zainwestować w dobre buty do biegania - przeczytacie w tym artykule.

Jakie buty dla początkującego biegacza?

Przy wyborze butów do biegania, każdy biegacz powinien wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rozmiar stopy, sposób w jaki ją stawia, wagę, oraz typ terenu, po którym biega.

Jak prawidłowo dobrać buty biegowe do rozmiaru stopy

Rozmiar buta, oraz jego dopasowanie do stopy to w kwestii komfortu biegania sprawa najważniejsza. W tym przypadku nie należy sugerować się rozmiarem butów do chodzenia na co dzień. Aby prawidłowo dobrać rozmiar butów przeznaczonych do biegania należy kierować się kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą zaoszczędzić czas i późniejsze nerwy, w razie gdyby okazało się, że dopiero co kupione buty nagle są za ciasne i powodują otarcia.

  1. Buty powinny pasować od pierwszego założenia i nie należy liczyć na to, że się jeszcze rozchodzą.
  2. Buty powinny być mierzone w późnych godzinach popołudniowych lub wieczorem ? stopa będzie wtedy zmęczona i nabrzmiała, czyli taka, jak podczas biegu.
    Podobnie postępujemy w przypadku, gdy chcemy kupić buty w sklepie online ? dla optymalnego dopasowania powinniśmy mierzyć stopę w późnych godzinach popołudniowych.
  3. Buty przeznaczone do biegania powinny dawać naszym palcom pewną swobodę ruchu ? najdłuższy palec nie powinien dotykać czubka buta. Najprostszą zasadą jest dodanie do wymiaru stopy około 0,5cm i maksymalnie 1cm luzu.
  4. W prawidłowo dobranych butach, stopa podczas biegania nie powinna się przemieszczać.
  5. Zawsze mierzymy oba buty, lub w przypadku kupowania butów w internecie, zdejmujemy pomiar z obu stóp ? buty powinny być dopasowane względem większej stopy.

Waga a rodzaj amortyzacji

Waga biegacza ma niebagatelne znaczenie jeżeli chodzi o dobór obuwia, i tak inne buty będą lepsze dla osoby przy wadze 80kg, a inne dla drobnej osoby z wagą do 60kg. Dobra amortyzacja ma za zadanie odciążyć stawy i kręgosłup i jest ważna w obu przypadkach, jednak osoby cięższe, powinny szczególnie zwrócić na to uwagę, wybierając obuwie z podeszwą wykonaną z dedykowanych materiałów.

Buty do biegania w trudnych warunkach

buty do biegania salomon męskie

Buty męskie Salomon XR Crossmax Guidance CS do biegania

Koszyk

Buty powinny być dobrane także względem rodzaju terenu po którym biegamy. Jeżeli trasa biegu to głównie sztuczna, utwardzona nawierzchnia typu beton, asfalt, kostka brukowa, to należy wybrać buty z dobrą amortyzacją. Jeżeli biegamy po naturalnych ścieżkach ? w parku, po polnych drogach, trawie, to bardziej zależeć nam będzie na wytrzymałości, oraz lepszej przyczepności butów do podłoża.

Buty biegowe, przeznaczone do biegania po asfalcie i na innych sztucznych nawierzchniach charakteryzują się płaskim bieżnikiem na podeszwie, oraz miękką amortyzacją. Odwrotnie jest w butach do biegania w terenie. Mniejszą uwagę przykładamy do amortyzacji, ze względu na naturalnie występującą amortyzację na miękkim podłożu, a większą na podeszwę. W butach trailowych na podeszwie widoczne będą wypustki i kołki, które mają zapewnić lepszą przyczepność do podłoża.


Typy stopy

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać dobre buty do biegania, nie może zabraknąć takich terminów jak pronacja i supinacja. Oba pojęcia odnoszą się do sposobu, w jaki stopa ląduje na powierzchni podczas chodzenia, czy biegu.

Pronacja

Rodzaje podbicia stopy

Pronacja, inaczej nawracanie, rotacja wewnętrzna. Określa sposób, w jaki stopa obraca się do wewnątrz podczas chodu lub biegu.

Pronator, to najczęstszy typ budowy stopy, czasem związany z płaskostopiem. W stopie pronującej podczas biegu ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na wewnętrzną krawędź stopy.

Pięty w przypadku stóp pronujących często odstają od linii prostej na zewnątrz. Stopa styka się z podłożem na bardzo dużej powierzchni, a niskie podbicie ogranicza naturalny mechanizm pochłaniania wstrząsów.

W butach do biegania przeznaczonych dla pronatorów, po ich wewnętrznej stronie znaleźć można dodatkowe wsparcie dla stopy, oraz wzmocnione elementy trzymające piętę.

Dla niewielkiej pronacji wybieraj buty oznaczone symbolami Stability, Control lub Structured, z kolei dla silnie pronujących stóp wybierz te oznaczone jako Motion Control.


Supinacja

Rodzaje podbicia stopy

Supinacja, inaczej odwracanie, rotacja zewnętrzna. Podczas chodu, lub biegu nadmiernie obciążona jest zewnętrzna krawędź stopy.

Niedostateczna pronacja występuje przy wysokim podbiciu. Wysokość i sztywność podbicia jest częstą przyczyną zbyt dużych wstrząsów przy podnoszeniu nóg.

Chociaż od kilku lat dostępne są już modele butów dedykowanych supinatorom, to należy wiedzieć, że osoby z tym typem stopy mogą swobodnie wybierać buty z kategorii neutralnych z mocną amortyzacją - cushion.


Stopa neutralna

Rodzaje podbicia stopy

Neutral, stopa neutralna. Podczas biegu ciężar ciała jest rozprowadzany równomiernie po całej powierzchni stopy. Stopę neutralną można rozpoznać po tym, że gdy patrzymy na nią od tyłu, pięta ustawiona jest w linii prostej z nogą, a ciężar ciała jest na pięcie równomiernie rozłożony. Osoby posiadające stopy neutralne powinny używać butów amortyzujących bez stabilizatora stopy.

Wybieraj buty oznaczone symbolem cushion, lub stability.


Oznaczenia stosowane przez producentów obuwia

Rodzaj podbicia stopy Najpopularniejsze oznaczenia stosowane przez producentów obuwia biegowego
Supinująca lub neutralna Cushion Stability
Pronacja mała (supinacja) Structured Cushion Stability Control
Pronacja normalna Structured Cushion Stability Control
Pronacja duża Motion Control Maximum Support

Objaśnienia: cushion (poduszka, czyli systemy amortyzujące), stability (stabilność, systemy stabilizujące), support (wsparcie, dodatkowe wsparcie dla stopy) i motion control (systemy "trzymające stopę").

Jaki jest Twój rodzaj stopy?

Do określenia typu podbicia można wykonać prosty test.

Wystarczy stanąć zwilżoną wodą stopą na kawałku gazety lub papieru, a otrzymany odcisk porównać z obrazkami:

Rodzaje podbicia stopy

Dlaczego warto zaopatrzyć się w markowe buty do biegania jeszcze przed rozpoczęciem regularnych treningów?

Głównie dlatego, by już na samym początku nie popełnić błędu i nie zrazić się do sportu. Wybierając do biegania tanie buty z marketu, stare buty, czy takie zupełnie nie nadające się do biegania narażasz się na bóle, otarcia i przemęczenie stóp. Wzrasta również ryzyko kontuzji nie tylko stóp, ale także kręgosłupa i stawów.

Wspominałem już we wcześniejszym wpisie - Dlaczego warto zacząć biegać, że nieodpowiednie obuwie może skutecznie zniechęcić nas do jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej, jeżeli już po pierwszym treningu pojawią nam się na stopach pęcherze lub czarne paznokcie.

Warto już na początku zainwestować w buty do biegania sprawdzonych marek, takich jak:

Co odróżnia buty znanych firm od butów z marketu? Markowe buty stworzone są z myślą o sportowcach i zostały sprawdzone przez profesjonalistów. Wykonane są z wysokiej jakości dedykowanych materiałów, co gwarantuje wytrzymałość, zapewnia odpowiednią amortyzację oraz komfort podczas treningów.

Jeżeli to Was nie przekonuje, to warto zapytać o opinie nawet własnych znajomych, w obuwiu jakiej marki biega im się najlepiej.

W sklepie biegacza Marionex.pl możliwe jest składanie zamówień na buty online wśród takich marek jak Adidas, Nike, Asics, czy Salomon. Przekonaj się!

Udanych zakupów życzy sklep Marionex.pl

Wybrane oferty butów do biegania męskich i damskich:

Ikona Facebook
pixel