Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Wkręty, lanki, halówki, czy turfy? Podpowiadamy, jak wybrać buty piłkarskie

2016-05-05
Wkręty, lanki, halówki, czy turfy? Podpowiadamy, jak wybrać buty piłkarskie

Wkręty, lanki, halówki, czy turfy? Podpowiadamy, jak dobrać buty piłkarskie odpowiednio do nawierzchni

Jeżeli grasz w piłkę nożną, to z pewnością wiesz także, że porządne obuwie jest podstawą sprzętu każdego piłkarza. Poprawnie dobrane buty piłkarskie to nie tylko komfort podczas każdej gry, ale również większa przyczepność podczas biegania, co za tym idzie lepszy czas reakcji i skuteczność.

Buty do piłki nożnej, szczególnie te z wyższej półki, mogą także znacząco zmniejszać ryzyko kontuzji dzięki usztywnianym zapiętkom, lub zastosowanym materiałom zwiększającym trwałość obuwia i jego przyczepność do podłoża.

Wkręty, lanki, turfy, czy halówki?

Korkotrampki, potocznie zwane "korkami" to buty do gry w piłkę nożną, na których podeszwie znajdują się korki (kolce), służące zwiększeniu przyczepności do podłoża. Wyróżniamy cztery rodzaje korkotrampków:

Każdy z nich przeznaczony jest na inny rodzaj nawierzchni.

Nawierzchnia boiska to główny czynnik decydujący o tym, jakiego obuwia piłkarskiego potrzebujesz. Dzięki nam dowiesz się, jak dobrać buty piłkarskie, żeby czuć się komfortowo na każdym boisku.

Meme Ronaldo - Lanki na halę?

Wkręty

Buty typu wkręty charakteryzują się 6 wkręcanymi do podeszwy korkami. Kolce (korki) wykonane mogą być ze stali, albo aluminium. W komplecie z takimi butami zwykle dostajemy także specjalny klucz, dzięki któremu korki możemy wymieniać. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli posiadamy różne zestawy korków ? w zależności od warunków panujących na boisku, lub gdy któryś z korków ulegnie uszkodzeniu.

Ze względów bezpieczeństwa, wynikających z zastosowanego materiału, z którego wykonane są korki w niższych kategoriach wiekowych stosowanie tego rodzaju obuwia jest niedozwolone.

Zastosowanie wkrętów

Wkręty nadają się do gry na miękkim podłożu. Idealnie sprawdzą się na wilgotnej murawie oraz podczas trudnych warunków atmosferycznych, np. gdy pada deszcz i podłoże jest mokre, śliskie, grząskie i/lub błotniste.

Do wkrętów możemy dokupić kolejne zestawy korków o nieco innych właściwościach. Dłuższe wkręty wbijają się głęboko w podłoże, znacząco zwiększając przyczepność i zwrotność piłkarza, krótsze natomiast lepiej sprawdza się przy mniej wodnistym terenie.

Wkręty nie są polecane na suche, twarde i sztuczne boiska. Zupełnie nie sprawdzą się na sztucznej murawie. Stosowanie wkrętów na tego typu boiskach powoduje dyskomfort podczas biegania, oraz może powodować odciski.

Przykłady butów piłkarskich typu wkręty

Sprawdź inne modele wkrętów w naszym sklepie →

Lanki

Lanki, to zdecydowanie najszerzej stosowany i najbardziej popularny rodzaj obuwia do gry w piłkę nożną. Obuwie tego typu cechuje się plastikową podeszwą i plastikowymi bądź gumowymi korkami (kołkami) o niezbyt dużej wysokości. Kształt i rodzaj kołków zależy od producenta, mogą być okrągłe, lub w kształcie specjalnych płytek.

W lankach korki są zlane razem z podeszwą, więc nie mogą się wykręcać podczas ich używania, ale może się zdarzyć, że jeden z nich się ułamie. W porównaniu z wkrętami, gdzie wystarczy wkręcić brakujący korek, w lankach trzeba wymienić całą parę butów.

Zastosowanie lanek

Lanki uważane są za najbardziej uniwersalny rodzaj butów do piłki nożnej. Polecane są zarówno na naturalne nawierzchnie trawiaste i klepiska, jak również na te twarde i sztuczne wyłożone sztuczną trawą. Lanki dobrze sprawują się zarówno na suchym jak i mokrym podłożu.

Przykłady butów piłkarskich typu lanki

Sprawdź inne modele lanków w naszym sklepie →

Turfy

Turfy, zwane są także torfówkami, żwirówkami lub śniegówkami. Turfy gwarantują dobrą stabilność i przyczepność do podłoża dzięki zastosowaniu na podeszwie kilkudziesięciu małych gumowych kołeczków. W porównaniu do lanek, kołki w turfach są dużo niższe i gęściej rozsiane.

Turfy nie obciążają znacząco stopy, dają jej dobre oparcie, oraz poczucie komfortu, nawet na bardzo twardej nawierzchni.

Zastosowanie turfów

Turfy dobrze sprawdzą się na twardych, sztucznych nawierzchniach. Idealnie nadają się na zmrożone i/lub pokryte śniegiem, albo twarde i suche naturalne boiska, ale będą także dobrym wyborem na sztuczną trawę. Turfy nadają się również na nawierzchnie typu Orlik.

Przykłady butów piłkarskich typu turfy

Sprawdź inne modele torfówek w naszym sklepie →

Halówki

Halówki mają gładką, zupełnie pozbawioną korków, zwykle kauczukową podeszwę, która zapewnia dobrą przyczepność do podłoża i zwrotność podczas gry. Ich czuby często wzmacniane są elementem z tworzywa sztucznego, lub zamszowymi wstawkami. Są to buty przeznaczone do gry w halową wersję piłki nożnej, gdzie piłka jest mniejsza i znacznie częściej uderza się w nią przednią częścią buta - "z czuba".

Zastosowanie halówek

Halówki przeznaczone są do gry w piłkę nożną na hali. Można ich używać podczas gry na litej powierzchni, jak beton, asfalt, również na tartanie, czy parkiecie. O ile halówki świetnie sprawdzają się na sztucznych powierzchniach, tak zupełnie nie nadają się na wilgotne, trawiaste boiska.

Przykłady butów piłkarskich typu halówki

Sprawdź inne modele halówek w naszym sklepie →

Inne typy obuwia piłkarskiego

Czasami spotkać można jeszcze bardziej wyspecjalizowane typy obuwia piłkarskiego takie jak mixy, czy multilanki.

Mixy

Mixy albo miksy, to połączenie wkrętów i lanek. W mixach znaleźć można korki zarówno wkręcane (wykonane ze stali), jak również zestaw stałych korków z tworzywa. Mixy przeznaczone są na miękkie i wilgotne powierzchnie.

Multilanki

Multilanki z kolei to hybryda lanek i torfówek. Rozmieszczenie i ilość korków na podeszwie zbliżone są bardziej do tych ostatnich. Multilanki przeznaczone są do gry na sztucznych murawach.

Oznaczenia stosowane przez producentów obuwia piłkarskiego

Producenci obuwia piłkarskiego oznaczają swoje produkty symbolami, które pomogą Ci dobrać obuwie odpowiednie do Twoich potrzeb.

Oznaczenie Rozwinięcie Zastosowanie Rodzaj obuwia
FG Firm Ground buty na nawierzchnie twarde lanki
AG Artificial Grass wszelkiego rodzaju sztuczne nawierzchnie multilanki
SG Soft Ground obuwie przeznaczone na miękkie, naturalne nawierzchnie wkręty i miksy
TF Turf przeznaczone do gry na zmrożonych, twardych nawierzchniach trawiastych i ziemnych, oraz na sztucznych nawierzchniach takich jak Orliki turfy
IN Indoor buty na wszelkiego rodzaju nawierzchnie halowe halówki
IC Indoor Competition

Podsumowanie

Wielu producentów próbuje kusić klientów atrakcyjnym wyglądem butów, należy jednak pamiętać że ich kolor, czy wzór odgrywa tutaj najwyżej drugorzędną rolę obok komfortu ich używania.

Odpowiednio dobrane buty są atutem każdego piłkarza. Bardzo ważne jest, aby dostosować ich typ do nawierzchni na której będziemy grać. Prawidłowo dobrane buty zapewniają niższy czas reakcji, oraz pozwalają na bardziej dynamiczną grę, dzięki lepszej przyczepności do podłoża - pomagają przyspieszać, zatrzymywać się i obracać.

Przy wyborze butów piłkarskich warto także zwrócić uwagę na ich odpowiednie dopasowanie do stopy. W nieodpowiednio dobranym obuwiu gra się ciężej, rośnie ryzyko kontuzji, a buty niszczą się szybciej.

Ikona Facebook
pixel